Kamienie

Granit

Granit jest najpospolitszą skałą magmową. Ma on strukturę jawnokrystaliczną, najczęściej średniokrystaliczną, rzadziej grubokrystaliczną lub drobnokrystaliczną, niekiedy porfirowatą, teksturę bezkierunkową (bezładną), niekiedy ukierunkowaną. Występuje na wszystkich kontynentach.

Ze względu na dostępność dużych bloków, możliwość cięcia i polerowania, walory estetyczne oraz wytrzymałość i kwasoodporność jest używany w budownictwie jako kamień budowlany (bloki, krawężniki, kostka, grys) i dekoracyjny (płyty okładzinowe).

Jego doskonałe właściwości wytrzymałościowe sprawiają, że jest także surowcem najczęściej wykorzystywanym do wykonania nagrobków, które stawia się by jak najdłużej upamiętniały bliskie osoby.

Granity, które posiadamy w naszej ofercie:

 

Piaskowiec

Piaskowiec to skała osadowa charakteryzująca się drobną ziarnistością. Wyróżnia się niezwykłą elastycznością i plastycznością, które sprawiają, że surowiec ten jest łatwy w obróbce i kształtowaniu.

Daje to szeroki wachlarz zastosowania materiału. Co ważne – podczas obróbki jest miękki, twardnieje w momencie wysychania. Piaskowce posiadają różnorodną barwę. Najpopularniejsze odmiany to beż i czerwień, jednak spotkamy też w odcieniach białych, kremowych, szarych, żółtych.

Poszerza to pole zastosowania kamienia i podnosi jego właściwości dekoracyjne. Ze względu na wielość barw piaskowiec perfekcyjnie skomponuje się z innymi materiałami i elementami wnętrza. Jest jednak materiałem chłonnym i nasiąkliwym wymagającym impregnacji.

Piaskowce, które posiadamy w naszej ofercie:

 

Marmur

Marmur – Jest to skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni, czasem dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu (marmur dolomitowy).

Od starożytności uważany jako materiał szlachetny i stosowany jako cenny materiał budowlany, rzeźbiarski oraz architektoniczny dzięki łatwej obróbce. Znane marmury wydobywa się w Carrarze we Włoszech oraz w Grecji.

Jest to jednak materiał o dużo słabszych parametrach wytrzymałościowych od granitu. Stosowany na zewnątrz dużo łatwiej niszczeje pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Można temu zapobiegać wykonanie impregnacji lub krystalizacji marmuru.

Marmury, które posiadamy w naszej ofercie: