Wykończenie powierzchni

Kamień dla Twojego domu...

Rodzaje wykończeń powierzchni kamiennych

Nazwy wykończeń powierzchni najczęściej pochodzą od procesu, w którym są uzyskiwane; najczęściej używanymi są:

Poler
Jest to powierzchnia uzyskiwana przez zastosowanie dysków polerskich o co raz mniejszych gradacjach ziarna, ścierających materiał do niemalże idealnie gładkiej powierzchni. Dzięki temu procesowi kamień nabiera efektu „lustra”, połysku a przede wszystkim osiąga pełną głębię barw.

Płomień
Jest to powierzchnia uzyskiwana przez punktowe nagrzewanie kamienia, co powoduje odpryskiwanie drobnych fragmentów. Uzyskana w ten sposób powierzchnia jest mocno nieregularna przez co świetnie nadaje się na elementy, po których się poruszamy zapewniając odpowiednią przyczepność i antypoślizgowość. Kamień obrobiony w ten sposób nie uzyskuje swojej pełnej głębi barw i wzorów; w zależności od materiału, najczęściej jest jaśniejszy niż w obróbce polerowanej.

Szlif
Jest to powierzchnia która podobnie jak poler jest „równa” , osiąga się ją przez niepełny proces polerowania, zostawiając materiał wyrównany, ale wciąż delikatnie chropowaty  ponieważ nie usuwa się najdrobniejszych nierówności. Powstała w ten sposób powierzchnia jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy polerowaniem [najlepszy kolor, pow. Bardzo śliska] a płomieniowaniem [najlepsze właściwości antypoślizgowe, najbardziej zmieniona barwa]. Kolor powstały na szlifie jest jaśniejszy z pełnym odwzorowaniem użylenia, oraz matowy.

Łupanie
Jest to mechaniczna obróbka kamienia, polegająca na odbijaniu specjalnym dłutem, odłupuje się najczęściej małe powierzchnie. Uzyskana w ten sposób płaszczyzna jest nieregularna kolorystycznie bardzo podobna do powierzchni piaskowanej. Duże powierzchnie różnią się tym, że dodatkowo widoczne są miejsca, w którym dłuto pracowało.

Szczotkowanie
Jest to bardzo ciekawy sposób obróbki, polegający podobnie jak w przypadku polerowania na ścieraniu materiału celem jego wygładzenia i wydobycia koloru, Szczotki diamentowe w przeciwieństwie do dysków polerskich nie są sztywnymi dyskami więc nie kompensują nierównego wybierania się składowych materiału [barwy kamieni wynikają z zawartości różnych minerałów, które formują ziarna lub użylenie]. Powstała w ten sposób powierzchnia jest nierówna, co nadaje jej naturalistycznego wyglądu, jednocześnie cieszy się pełnią barw obrobionego w ten sposób kamienia. Istnieją też pochodne tej powierzchni powstałe w wyniku łączenia tej techniki z innymi jak np. sablino, satyna.

Piaskowanie
Powierzchnia, którą otrzymuje się przez smaganie kamienia strumieniem sprężonego powietrza, w którym unosi się korund. W sposób delikatny ściera się powierzchnie obrabianego kamienia, pozostawiając ją wygładzoną lecz z drobnymi nierównościami. Zapewnia to dobre właściwości antypoślizgowe, i tylko częściowo ujawnia kolor kamienia.

Młotkowanie/groszkowanie
Jest to powierzchnia powstała w wyniku kruszenia powierzchni kamienia młotkiem/ groszkownikiem, bardzo podobna do powierzchni płomieniowanej, różni się wyłącznie charakterystycznymi drobnymi punktami powstałymi w wyniku pracy narzędzia.